Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Jeśli szukasz obrączkek Kraków, koniecznie wejdź na obraczki.net.pl

Dla wielu osób dzień ślubu jest wyjątkowo wzruszającym dniem życia. Sakrament ten jednoczy nowożeńców na zawsze, a oznaką ich oddania, lojalności i miłości są obrączki.

Dzieje i wierzenia dotyczące obrączek ślubnymi

Pierwotnie nie było podziału na obrączki i pierścienie zaręczynowe, w związku z tym ich historia jest wspólna i sięga kilkuset stuleci przed naszą erą. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu wręczenie żonie pierścienia stało się elementem ceremonii ślubu. Panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele stuleci później, o czym jednakże niedużo osób wie. I choć wcześniej zdarzało się, iż wsuwali pierścienie na dłoń kiedy wyruszali na wojnę, jednakże zwyczaj ten spopularyzował się szeroko w XX w., a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, iż czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednak w wielu państwach, jak np. w Iranie, w Turcji, w Meksyku albo w Szwecji, nakłada się je na lewą rękę, którędy według starych zabobonów biegnie mityczna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz poszukuje obrączek wspólnie, jakkolwiek zwyczaj wskazuje, że przyszła żona nie powinna ich kupować, gdyż jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki – wygraweruj datę ślubu, cytat lub imię małżonka

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej skromnym wzornictwem. Na przestrzeni wieków wykonywano je z różnorodnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później wykorzystano do tego metale (takie jak miedź czy mosiądz), które uosabiały moc miłości. Obecnie do ich stworzenia stosuje się z reguły złoto i platynę, które są symbolem ufności wobec partnera. Owszem, są one również częstokroć inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najczęściej nabywane są proste, ponadczasowe pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek, mają także nierzadko w swojej ofercie grawerunek. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu lub ważny dla małżonków cytat.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]