mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Topaz mistyczny – biżuteria na wszystkie okazje

Wspaniały blask oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najważniejsze cechy topazu mistycznego, który od lat cieszy się ogromnym uznaniem entuzjastów biżuterii. Choć na pierwszy rzut oka można mylnie stwierdzić, iż to inny minerał, topaz mistyczny okazuje się naprawdę normalnym topazem. Jego oryginalne walory są skutkiem specjalnej techniki produkcji – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na wpływ gorąca oraz powlekany niezauważalną warstwą metalu ozdobnego. To z tego względu topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Topaz mistyczny – co rzutuje na jego barwę?

Barwy, jakie przybiera topaz mistyczny zależą przede wszystkim od kruszcu, jakim jest pokryty. Najczęściej spotykany jest czerwony topaz mistyczny, powstający w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje zaś, że kamień ma purpurowy odcień, niebieski z kolei jest efektem rozgrzania kamienia bez jakichkolwiek domieszek. Doskonałe efekty daje obrabianie czystego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Brazylii czy na Syberii.

Biżuteria z topazem mistycznym

Jak przed momentem napisaliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są bardzo doceniane przez jubilerów. Często używają go więc do wyrobu wisiorków, pierścionków czy pozostałych ozdób. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie tylko do wieczorowych kreacji – świetnie prezentuje się również w pracy. Nie bez znaczenia okazuje się również różnorodność barw, sprawiająca, że łatwiej możemy wybrać ozdoby do danego stroju.