Kantar dla konia – charakterystyka

Zamów kantar sznurkowy

Kantar jest pospolitą częścią uprzęży dla konia. Jest niezwykle podobny do uzdy, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego kierowanie stąpającym zwierzęciem. Kantar to jedna z najważniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. W następstwie tego powinien on być dobrany do rozmiaru i zarysu głowy zwierzęcia, jak również nie być powodem powstania obtarć. Jak zatem dobrać stosowny kantar dla konia? Na jakie jego atrybuty trzeba zwrócić uwagę?

Co wygodniejsze dla konia – kantar skórzany czy taśmowy?

W sklepach dostępne są przeróżne rodzaje kantarów: podszywane, taśmowe, skórzane i sznurkowe. Te ostatnie, nazywane również halterami, są rekomendowane z uwagi na znaczną kontrolę, którą jeździec za ich pomocą ma nad koniem. Dla zwierzęcia dużo bardziej komfortowy jest jednakże kantar taśmowy albo skórzany. Znacznie większą wygodę przynoszą kantary podszywane – przykładowo prawdziwym albo syntetycznym futrem, które można odczepić celem konserwacji. Kantar tego rodzaju znakomicie zapobiega tworzeniu się obtarć, a równocześnie pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas treningów lub spacerów.

Kantary – jakie rozmiary znajdziesz na rynku

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów dla koni. Rozmiar mini to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym oraz źrebiętom. Następny to shetty (0), którego używają posiadacze koni szetlandzkich, jak również pokaźniejszych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) został natomiast opracowany z myślą o kucach (np. walijskich) i rocznych koniach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średniej wielkości i pasują m.in. do koni półkrwi arabskiej, wielkopolskich, huculskich oraz trakenów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron czy konie ardeńskie) i dużych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich).

Nasz adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]