Gotowe układy napędowe – najważniejsze informacje o motoreduktorach

Jeśli potrzebujesz zamówić motoreduktory jednofazowe, koniecznie sprawdź https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenia przekładni mechanicznej z napędem elektrycznym. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się je wykorzystuje? Dowiesz się tego poniżej.

Motoreduktory – poznaj zasadę ich działania

Motoreduktory pomagają efektywniej wykorzystać silniki elektryczne w roli napędu w najróżniejszych użyciach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna sprawność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, w związku z tym zawsze powstaje drobna różnica między mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne podzespoły jak sprzęgła albo hamulce. Niekwestionowaną zaletą motoreduktorów jest to, iż są to gotowe układy, które można bez przeszkód wybrać z katalogu producenta tak, aby ich parametry idealnie pasowały do potrzeb budowanej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasami miesiące, na pracochłonne wyliczenia oraz testy pojedynczych kompletów elementów. Zależnie od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do długiego bądź krótkiego okresu pracy, jak również do dużych, umiarkowanych bądź lekkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie kilkustopniowe, można otrzymać niezwykle wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Wykorzystanie oraz warianty motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem różnych rodzajów silników (BLDC, AC, DC czy bocznikowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. A więc wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową).

Brak zapewne takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się użyć motoreduktora jako napędu. Czy to produkcja żywności, logistyka czy przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się najróżniejsze automaty, takie jak atrakcje w parku rozrywki, linie produkcyjne, schody ruchome czy mieszadła. Duże spektrum ich mocy, rozmiarów oraz typów użytych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, że liczbę realnych kombinacji, które teraz mają w ofercie cenieni producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w tysiącach, ale w zasadzie w milionach.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]