Sprawdź, gdzie zamówić silnik prądu stałego, wejdź na ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.
Masa sprzętów, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których mnóstwo czynności byłoby trudniejszych, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Niewielkie lub ogromne, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te silniki odmieniły nasz sposób pracy i życia, lecz statystyczny obywatel najczęściej nie ma pojęcia, jak są one skonstruowane ani jak działają te urządzenia.
Silnik elektryczny DC – zasługa znanych naukowców XIX w.
Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od niemal dwóch wieków i nie są dokonaniem jednej osoby. Do ich budowy, późniejszych modyfikacji i ostatecznie ich dopuszczenia do szerokiego zastosowania w różnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki znanych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak np. Gaston Planté, Thomas Edison czy Zénobe Gramme. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, stojana, komutatora, wirnika i szczotek. Współcześnie powszechnie używane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które głównie ze względu na brak tego dość awaryjnego elementu, są uznawane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są powszechnie lubiane za wyjątkową niezawodność, jak również ciche działanie.
Silniki elektryczne prądu stałego znajdują się w licznych popularnych urządzeniach
Stwierdzenie, że silniki elektryczne prądu stałego są używane zasadniczo wszędzie to nie przesada. Jeżeli w domu posiadasz odtwarzacz CD bądź korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneDC są częścią sterowanych radiowo samochodzików czy pociągów, a więc zabawek, które lubiliśmy w dzieciństwie i które zapewne damy także naszym pociechom. Silniki tego typu użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych niezastąpionych w licznych gałęziach przemysłu, m.in. budowlanej, produkcyjnej i wydobywczej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne staną się codziennością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby modne rowery elektryczne, hulajnogi oraz segwaye. Silników na prąd stały używają także entuzjaści elektroniki do tworzenia autorskich zautomatyzowanych modeli z obszaru mechaniki i robotyki.
Chociaż silniki prądu stałego o niskiej mocy bez przeszkód można nabyć w sklepach dla hobbystów oraz z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne rozwiązania od uznanych światowych producentów.
Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]