Czym charakteryzuje się biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja prostaty w Krakowie - poszerz swoje wiadomości!

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina wymiarami oraz formą włoski orzech. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za produkowanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Kłopoty z prostatą objawiają się u mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak kluczowa jest jej regularna kontrola. Daje to szansę zidentyfikowania przerostu czy też zapalenia tego gruczołu, a także wczesnego wykrycia groźnych zmian rakowych. Warto zaznaczyć, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno lekceważyć groźby jego ewentualnego powstania.

Alarmujące objawy – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Panowie po 45 roku życia powinni regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, szczególnie jeśli spostrzegli alarmujące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, kłopoty z erekcją oraz wytryskiem, trudności w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, jak również krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o dużym niebezpieczeństwie rozwoju nowotworu. Aby jednakże mieć absolutną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja fuzyjna prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki użyciu równocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu używa się tylko obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem trwającym przeważnie ok. 30 minut. Dodatkowo pacjent spędza również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, zatem cała procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, ponieważ przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki prostaty są następnie analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. mała krzepliwość krwi, wszczepione zastawki serca i uczulenie na niektóre leki. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]