Endodoncja mikroskopowa – o leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie natomiast, wykorzystując odpowiednie sprzęty i – co najważniejsze – efektywne środki znieczulające, lekarze są w stanie zagwarantować nam, iż leczenie będzie w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się wskazane za każdym razem, jeśli rozwinie się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu supercienkich sprzętów, dzięki którym dentysta może dostać się do najgłębiej położonych partii uzębienia. Warto przy tym pamiętać, iż w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, często bardzo zaawansowanych technicznie sprzętów. Jakich?

Leczenie kanałowe – akcesoria

Oprócz narzędzi manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba przesyłają do monitora w zasięgu wzroku lekarza, ograniczając prawie do zera niebezpieczeństwo wszelkiego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest również sprawdzenie głębokości kanałów. Wypracowanie sporej precyzji umożliwiają specjalistyczne maszyny cyfrowe – endometry. Oprócz tego lekarze wykorzystują także specjalne narzędzia, które pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane przyspieszenie zabiegu oraz polepszenie samopoczucia leczonego.

Leczenie kanałowe a fundusz zdrowia

Rozpoczynając leczenie kanałowe warto pamiętać, że nie zawsze jest ono refundowane przez kasę chorych. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest osobom poniżej 18 roku życia. Inni nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest zaś pełnopłatne. Jeśli jest ono potrzebne, dobrze udać się do stomatologa posługującego się odpowiednimi akcesoriami oraz zawczasu dowiedzieć się, co o jego usługach poprzedni pacjenci mówią w internecie.