Jak działają aparaty do ultradźwięków?

Potrzebujesz aparatu do terapii ultradźwiękowej? Skieruj się na tę stronę.

Ultradźwięki o częstotliwości od jednego do trzech MHz są coraz częściej wykorzystywane przez fizjoterapeutów. Nie ulega wątpliwości, że nie dzieje się tak bez przyczyny, bo właściwie aplikowane ultradźwięki bardzo korzystnie oddziałują na zdrowie pacjentów. Mogą być one wykorzystywane do masażu mięśni, a wytwarzane za ich pomocą ciepło działa kojąco na zakończenia nerwowe. Dzięki temu masaż ultradźwiękami może być stosowany do redukowania napięcia mięśniowego, usprawnienia przepływu limfy i łagodzenia bólu. Powyższe działanie możliwe jest jednak wyłącznie z wykorzystaniem dobrego aparatu do terapii ultradźwiękowej.

Aparat do terapii ultradźwiękowej – sposób działania?

Jak już wspomnieliśmy, aparaty do ultradźwięków wytwarzają dźwięki o odpowiedniej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, stosowana od blisko 100 lat, opiera się na 2 rodzajach efektów: atermicznych oraz termicznych. Te pierwsze mają korzystne oddziaływanie na przepływ płynów ustrojowych – zwłaszcza limfy. Z kolei efekty termiczne polegają głównie na nagrzaniu tkanek najbogatszych w kolagen – wiązadeł, stawów, blizn czy ścięgien i znajdują zastosowanie w przygotowaniu organizmu do znacznego wysiłku bądź przy leczeniu różnego typu stanów zapalnych.

Aparaty do ultradźwięków – stacjonarne czy przenośne?

Istnieją 2 rodzaje aparatów do ultradźwięków – przenośne oraz stacjonarne. Przenośny aparat ultradźwiękowy będzie idealnym wyborem dla fizjoterapeutów, którzy dojeżdżają do pacjentów albo podejmujących ich w kilku placówkach. Jeżeli jednak fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, w którym przyjmuje dużą ilość pacjentów – głównie w ramach umowy z NFZ – bardziej funkcjonalny i wydajniejszy stacjonarny aparat do ultradźwięków będzie najlepszym rozwiązaniem.

Nasz adres:
BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków

Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail: [email protected]