Kiedy zgłosić się na wizytę u urologa?

Zajrzyj na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/, aby otrzymać informacje dotyczące urologii w Krakowie.

Konsultacja z urologiem wywołuje u wielu pacjentów zakłopotanie. Choroby, jakimi zajmuje się urologia, uważane są jako bardzo intymne, co powoduje, iż pacjenci, którzy odnotowali u siebie alarmujące symptomy choroby, w wielu przypadkach wahają się przez wiele miesięcy zanim postanowią udać się na wizytę u specjalisty. Takie postępowanie jednak może rodzić daleko idące następstwa dla układu moczowo-płciowego.

Nie ignoruj tych symptomów! Sprawdź, kiedy należy zgłoś się do urologa

Zadaniem urologii jest diagnostyka oraz leczenie rozpoznaniem oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają chociażby za usuwanie z ustroju zbędnych soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu białek, czy produkcję hormonów. O schorzeniach układu moczowego może alarmować mnóstwo przeróżnych objawów, które nieraz są lekceważone przez pacjentów w nadziei, iż same ustąpią. Na które wobec tego objawy trzeba zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym zapisaniem się na konsultację z urologiem? Są to głównie jakiekolwiek zmiany powiązane z moczem, a więc obecność w nim ropy lub krwi, jego spienienie bądź ciemniejsza barwa, ale również przerywany strumień moczu, pieczenie bądź ból przy jego oddawaniu, nie kontrolowanie moczu bądź wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre symptomy bywają również mniej wyraziste, np. spuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze i ból pleców bądź podbrzusza. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, toteż panowie powinni udać się do niego jeśli doświadczają problemów związanych z utrzymaniem wzwodu, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu) czy kiedy spostrzegą zmiany na prąciu lub jądrach. Trzeba przy okazji odnotować, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania prostaty.

Codzienność pracy urologa – wazektomia, leczenie wodniaka jądra i skomplikowane zabiegi

Pacjenci często zapisują się do poradni lekarza urologii w celu konsultacji odnośnie wazektomii, przeprowadzenia biopsji prostaty (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego organu), cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego) oraz leczenia stulejki, wodniaka jądra bądź torbieli nerek. Urolodzy każdego dnia przeprowadzają również sporo złożonych zabiegów, jak m.in. przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego, plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego i nefrektomia (czyli usunięcie nerki).

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]