Kiedyś skalpel, dziś wolumetria – o modelowaniu owalu twarzy

Kiedy nasz organizm się starzeje, twarz traci pomału swoje pierwotne kontury, a na skórze pojawiają się kolejne fałdki i zmarszczki. Niedawny jędrny owal twarzy zmienia się, między innymi na skutek spadku stężenia kwasu hialuronowego i kolagenu oraz zaniku tkanki tłuszczowej i miękkiej w skórze. Olbrzymi wpływ na kondycję tkanki skórnej mają również działanie grawitacji, ekspozycja na promienie UV, mimika twarzy oraz predyspozycje genetyczne.

Modelowanie twarzy – o wolumetrii

Wolumetria jest nieinwazyjnym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej stanowiącym alternatywę dla procedur z użyciem skalpela. Z jej pomocą możliwe jest zredukowanie zmarszczek powstających w okolicy nosa, ust, oczu i na czole, odmłodzenie skóry oraz wymodelowanie owalu twarzy. W wolumetrii wykorzystuje się kwas hialuronowy – naturalny biopolimer obecny we wszelkich organizmach żywych. Kwas hialuronowy wstrzykiwany jest w warstwę skóry właściwej za pomocą mikrokaniuli, co minimalizuje ryzyko utworzenia się sińców. Należy podkreślić, że przed zabiegiem modelowania owalu twarzy kwasem hialuronowym nie ma potrzeby podawania anestezji, ponieważ preparaty tłumiące ból znajdują się już we wstrzykiwanym roztworze. Nierzadko zabiegi modelowania owalu twarzy uzupełniane są poprzez późniejsze (natomiast nigdy jednoczesne!) ostrzykiwania botoksem, które mają na celu redukcję naprężenia mięśni twarzy, i w rezultacie – ograniczenia późniejszego powstawania zmarszczek mimicznych. Zabieg modelowania twarzy nie trwa długo, zwykle około trzydziestu minut, a pacjenci wracają do normalnych czynności bezpośrednio po zabiegu. Rezultaty zabiegu pozostają widoczne na ogół przez okres półtora roku, w niektórych przypadkach nieco dłużej.

Modelowanie owalu twarzy – nie dla osób z zaburzeniem krzepliwości krwi

Istnieją przeciwwskazania odnośnie możliwości przeprowadzenia modelowania owalu twarzy kwasem hialuronowym. Wolumetrii nie poddaje się kobiet aktualnie karmiących oraz w ciąży, a także także u osób z rozpoznaną chorobą autoimmunologiczną, borykających się z epilepsją oraz w stanach zapalnych skóry (np. przy opryszczce). Wypada także podkreślić, że pomimo iż wolumetria jest uważana za zabieg bezpieczny, aczkolwiek jak przy dowolnej procedurze medycznej zawsze występuje niebezpieczeństwo powikłań bądź niepożądanych efektów.