Usuwanie blizn rogówkowych. Więcej na https://bit.ly/3iHm2a0.
Oko jest delikatnym elementem ciała i w licznych sytuacjach może ulec uszkodzeniu. W rezultacie przeróżnych chorób lub urazów mechanicznych na powierzchni rogówki nierzadko powstają blizny, które w mniej lub bardziej pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówki można na szczęście zlikwidować, korzystając z osiągnięć laserowej korekty wzroku.
Symptomy wskazujące na pojawienie się blizn rogówki
Rogówka to wypukła, zewnętrzna powłoka oka, która je ochrania, a przy tym nadzoruje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do głębszych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także bardzo elastyczna i mimo że na ogół niewielkie jej otarcia leczą się samoistnie, w wielu przypadkach powstają zbliznowacenia, m.in. z powodu naszej nieuwagi. Co może spowodować powstawanie blizn rogówki? Mogą być one przeważnie następstwem dostania się do oka ciała obcego, rozmaitych chorób (np. kiły) albo urazów mechanicznych np. zadrapania, skaleczenia czy oparzenia. Jednak blizny na rogówce mogą powstać także na skutek nieostrożnego zakładania soczewek kontaktowych. Prócz dostrzegalnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn rogówkowych świadczy kilka innych objawów, takich jak przykładowo nabrzmiewanie powiek, uczucie swędzenia gałki ocznej i wrażliwość na światło, więc jeżeli ich doświadczasz warto czym prędzej pomyśleć o wizycie u okulisty. Podczas szczegółowego badania ustali on wielkość, umiejscowienie i głębokość blizn, jak również doradzi w obszarze opcji ich leczenia.
Usuwanie blizn na rogówce – jak przebiega metoda PTK?
Najbardziej rozpowszechnioną w dzisiejszych czasach metodą eliminowania blizn na rogówce jest PTK – zabieg przeprowadzany w dużej liczbie klinik, zajmujących się korekcją wad wzroku. Zabieg metodą PTK umożliwia likwidację zarówno blizn z centralnego, jak i peryferyjnego obszaru rogówki. PTK wykorzystuje się także do leczenia innych wad tej części oka. Blizny likwiduje się poprzez odparowanie przy użyciu promienia lasera ekscymerowego zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Ten dosłownie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnego znieczulenia, wystarczy miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się preparatem w kroplach prosto na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez najbliższe kilka tygodni trzeba nie przemęczać oka, słuchać się precyzyjnie poleceń lekarskich i regularnie pojawiać się na kontroli zgodnie z harmonogramem.
Nasz adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]