Wykryto u Ciebie stożek rogówki? Możesz to leczyć!

Kliknij tutaj, jeśli potrzebujesz więcej informacji o korekcji stożka rogówki.

Stożek rogówki to choroba, która w dużym stopniu ogranicza normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia i może wywoływać kolejne schorzenia oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych okuliści dysponują wiedzą pozwalającą zaradzić tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki częstokroć współistnieje z innymi chorobami oczu

Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który mocno skupia promienie światła. Leży przed tęczówką i posiada mnóstwo nocyceptorów, niemniej jednak jest ukrwiona w niewielkim stopniu. Mniej więcej w drugim i trzecim dziesięcioleciu życia może ulec deformacji przejawiającej się ścieńczeniem oraz uwypukleniem w środkowej części. Dzieje się tak w następstwie osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – staje się podatna na oddziaływanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje krótkowzroczność oraz miopię, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie słoneczne. Chorzy uskarżają się też na pieczenie oczu, czasem występuje również podwójne widzenie. Choroba ta częstokroć współistnieje z innymi wadami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek wywołanym przez alergię. Na szczęście dzisiaj możliwe jest efektywne leczenie stożka rogówki. We początkowej fazie choroba jest adiustowana z wykorzystaniem soczewek kontaktowych albo szkieł korekcyjnych, po pewnym czasie natomiast niezbędne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – efektywne procedury

Korekta stożka rogówki może być przeprowadzana za pomocą wielu zabiegów medycznych. Obecnie najefektywniejszym sposobem na poprawę jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Znakomite rezultaty dają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie miopii albo astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po jakimś czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który całkowicie eliminuje wadę wzroku.

Nasz adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]