Faktury ustrukturyzowane – wystawiaj dokumenty w jednolitym formacie

Zajrzyj tutaj jeżeli interesujesz się fakturami ustrukturyzowanymi.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednakże ostatecznie biznesmeni na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać do 2022 r. Projekt wystartował w dniu 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – koniec z niepoprawnym przeniesieniem danych z faktur

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle zdefiniowaną strukturę informacji zakodowanych z użyciem znaczników XML. Takie kodowanie generalnie niewiele powie osobie, która nie potrafi go rozszyfrować, jednakże dla odpowiedniej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego rodzaju jest całkowicie zrozumiały. Dzięki temu, że faktury otrzymują jednolitą strukturę bez względu na to który program do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną odczytane jednakowo. Jest to istotna zmiana na lepsze głównie dla biur rachunkowych, które dotąd częstokroć spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez oprogramowanie księgowe informacji z faktur przekazywanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane zupełnie wykluczają prawdopodobieństwo pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu Faktur podnosi bezpieczeństwo rozliczeń

Każdy właściciel firmy z początkiem stycznia 2021 r. może odebrać i wystawić fakturę ustrukturyzowaną za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm między innymi wcześniej odbiorą zwrot podatku VAT, są zwolnieni z obowiązku przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur oraz zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, że nie zawieruszą faktury (KSeF przechowuje dane o dokumentach przez dekadę). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem lepiej zapobiega patologiom w sferze podatku od towarów i usług, akcyzowego oraz dochodowego. Co istotne, konieczność stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania komercyjnej aplikacji do księgowania, lecz należy dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]