Frank szwajcarski – gdzie poznać kurs tej popularnej waluty?

Potrzebujesz wiadomości o kursie franka szwajcarskiego? Dobrze trafiłeś!

O franku Polacy wiedzą mało, praktycznie zaledwie to, że to ta waluta, w której mnóstwo rodzin wzięło kilka lat wstecz kredyty, które obecnie spłacają z dużymi problemami. Tymczasem historia franka szwajcarskiego jest całkiem ciekawa.

Frank szwajcarski – uznawany za jedną z najważniejszych walut dzisiejszego świata

Rzecz jasna, frank szwajcarski to narodowa waluta Szwajcarii, lecz jest to oprócz tego środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok m.in. funta szterlinga, euro oraz dolara amerykańskiego, frank szwajcarski jest uważany za jedną z najważniejszych walut w dzisiejszym świecie. Lecz nie był to pierwotny pieniądz, który pojawił się w obiegu na obszarze Szwajcarii. Frank tak naprawdę pojawił się zaledwie w połowie XIX wieku i zastąpił liczne lokalne waluty, które dotychczas były używane w różnych kantonach. Przez blisko dwa wieki swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej niezwykłej stabilności, stawiając opór między innymi sporym zawirowaniom w latach kryzysów gospodarczych i dyplomatycznych, jakie miały miejsce w XX oraz XXI w. Ciekawostką jest to, że frank szwajcarski nazywany jest jedną z najładniejszych walut świata. Jego banknoty emitowane od połowy 90-tych wyróżniają się fenomenalnymi barwami i niecodzienną pionową orientacją. Na frankach można podziwiać osobistości ze świata kultury (na przykład Sophie Taeuber-Arp, Le Corbusiera czy Charlesa-Ferdinanda Ramuza), a nie jak zazwyczaj bywa – oblicza działaczy politycznych, królów bądź wojskowych. A tematem nowej, dziewiątej już serii banknotów są natura, kula ziemska i nauka.

Kantor internetowy – tu znajdziesz aktualny kurs franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów, lecz jego kurs śledzą także z uwagą kredytobiorcy z niespłaconymi zobowiązaniami w tej walucie. Aby znaleźć bieżący kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy zaglądać na stronę kantorów internetowych, gdzie notowania franka uaktualniane są w odstępach kilkusekundowych. Tu można również przeanalizować fluktuacje ceny waluty w dowolnie wybranym roku. Jest to funkcja przydatna dla frankowiczów czuwających na najlepszy moment, by zlecić wymianę waluty przed uregulowaniem najbliższej części zadłużenia, jak również dla inwestorów analizujących swoje następne kroki.