System SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

System rozliczeń SWIFT - uzupełnij swoje wiadomości!

Pomimo, że w zasadzie regularnie korzystamy z usług bankowych, masa Polaków po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji względem Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Ale system SWIFT używany jest już od lat 70-tych XX w. i stanowi jeden z podstaw wydajnego funkcjonowania bankowości międzynarodowej.

Z systemu bankowego SWIFT korzystają nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia o wiele bardziej złożone niż teraz. SWIFT to najpopularniejszy, ale nie jedyny działający współcześnie system tego typu. Nie licząc przykładowo w Naszym kraju korzysta się również z systemów: SORBNET, Express Elixir i SEPA.Na całym świecie wykorzystywane są też rozmaite systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na obszarze danego państwa.

Co jest zatem najważniejszą zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich krajach świata i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 11 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie oraz sporo innych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest również przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie ekspresowo odszukać takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC kilku popularnych banków, działających w Polsce.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]