Kilka podstawowych informacji o łańcuchach na koła

Jeśli chcesz kupić łańcuchy śniegowe, koniecznie wejdź na ebagaznik.pl.

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest m.in. w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Polsce i Hiszpanii). Jak jednak typy łańcuchów samochodowych znajdziemy?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na uwadze ich zastosowanie. Odróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w autach terenowych, dostawczych, osobowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się także przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), wzorem zaplotu oraz mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi. Różne są też tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują głównie stal tytanową lub manganową.

Prowadzenie auta z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i na początku może być źródłem znacznego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy unikać jazdy po odśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Nasz adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]