książki thrillery, kryminały książki

Zastrzyk adrenaliny na każdej stronie – literatura kryminalna i książki thrillery

Ogromna grupa ludzi interesuje się strasznymi opowieściami. Niektórzy wolą opowieści na granicy horroru, inni chcą zagłębiać się w dalekie kąciki zagmatwanych procesów myślowych seryjnych morderców i bestialskich bandziorów. W natłoku platform streamingowych i podcastów, na których udostępnionych są setki produkcji prezentujących odbiorcom prawdziwe oraz zmyślone historie, w dalszym ciągu jedną z najlepszych metod ich doświadczenia są thrillery i książki kryminalne.

Kryminalne książki i thrillery – z jakiego powodu czuć niepokój?

Zapaleniec kryminałów oraz horrorów z miejsca odpowie, że chodzi o szybki zastrzyk adrenaliny. Oglądając czy czytając przerażające historie pragniemy na chwilę dać się ponieść mocnemu wrażeniu strachu, którego sporadycznie doświadcza się na co dzień. Nie ma w dzisiejszych czasach dla człowieka na świecie poważnych zagrożeń, a gdy już się czymś stresujemy to zwykle utratą zatrudnienia, finansami albo problemami zdrowotnymi. Jeżeli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których ciało wytwarza w dużych ilościach adrenalinę, określaną jako hormon przetrwania i stresu. A właśnie poczucie strachu uczy nas działać w sytuacjach kryzysowych. Nie bez powodu baśnie braci Grimm oraz Andersena mają z reguły tak mroczny i okrutny charakter – w ten sposób historie te ostrzegało dzieci przed zagrożeniami codziennego życia, informując je jednocześnie, iż dobro czasem nie triumfuje.

Książki kryminalne wyzwalają lepiej strach niż ich serialowe ekranizacje

XXI wiek to wiek szybkiej rozrywki. Odbiorcy, o ile znajdą na nią kilka godzin, szukają serialu z zamkniętą historią bądź filmu na wieczór, którego oglądanie potrwa maksymalnie parę godzin. Entuzjaści klimatycznych horrorów i kryminałów są niejako rozpieszczani liczbą produkcji tego rodzaju, które oferowane są na darmowych oraz płatnych platformach VOD. Co godne podkreślenia, częstokroć te filmy i seriale to adaptacje głośnych książek, ale jest im daleko do pierwowzoru i ich obejrzenie nie zapewnia podobnej radości jak przeczytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza opowieść kryminalną lub thriller, odbiera się odmiennie aniżeli film fabularny – dłużej, czyli z większą uwagą. W książce każdy opis, dialog i bohater (a również postać z trzeciego planu) wpływa na budowanie nastroju snutej opowieści. Napięcie wywoływany jest u czytelnika zwykle stopniowo, ale pozwala to na precyzyjniejszą analizę przedstawionych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeśli zatem masz chwilę i lubisz czytać, pozwól się ponieść horrorom, książkom kryminalnym oraz thrillerom.

Nasz adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa