sklejka Peri, sklejka szalunkowa Kraków

Wykorzystanie sklejki szalunkowej w budownictwie

Deski szalunkowe to podstawowy komponent szalunków. Tę rolę mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wyprodukowane z innego surowca, jakkolwiek zwykle stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem postawić obiekty z murami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki mają również zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają przygotowanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie możemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach z reguły używane były deski z litego drewna. Te jednak były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – przede wszystkim niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. W związku z tym obecnie wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – z reguły z olchy, topoli lub brzozy. W ofercie producentów znajdziemy różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji używa się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi popularny rodzaj to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajmij, jeśli nie możesz kupić

Spółki budowlane dysponują zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż na własną rękę, nie ma konieczności kupowania wszystkich części szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Oprócz samej sklejki szalunkowej, firma służy również wynajmem innych akcesoriów potrzebnych do postawienia szalunków – m.in. głowic i łączników.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]