Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Chcesz zlecić badania psychologiczne Bielsko Biała? Zajrzyj w to miejsce.

Na sytuację na szosach w największej mierze wpływają umiejętności prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie ważne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i busów. W ich przypadku ważne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu kierowcy z takich zawodów w myśl prawa powinni we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Mają one postać konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania na temat zachowań w skrajnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na odpowiednich urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest podzielność uwagi, zdolność szybkiego reagowania, postrzeganie szybkości i widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco podnieść. W jaki sposób? W internecie dostępne są liczne opisy działania urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]