Hydroizolacja – zabezpieczenie obiektu przed wilgocią

Podczas budowy dowolnego obiektu, obojętnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie planowania warto zadbać o stosowne zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z czasem może przeniknąć do nieprawidłowo albo w ogóle niezabezpieczonych murów osłabi ich wytrzymałość i zdolność do izolacji cieplnej, jak również spowodować rozrost szkodliwych dla zdrowia grzybów oraz pleśni.

Które części budynku powinno się zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie powinno się zabezpieczyć przed wilgocią należą głównie fundamenty, dachy, piwnice, balkony i tarasy, a zatem te części struktury, które mają bezpośrednią styczność z lub opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona szczegółową ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy podpowiedzą, jakie elementy wymagają zabezpieczenia przed wilgocią i jakiej techniki należy użyć w odniesieniu do konkretnych segmentów konstrukcji. Na przykład, na betonowej ścianie fundamentowej tworzy się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią warstwę uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z dziurawki, pustaka wypalanego czy cegły rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy zielone izoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, by każda warstwa posiadała spadek zapobiegający gromadzeniu się wody między nimi i odprowadzający ją. Tak samo hydrolizuje się także balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Istotne jest, żeby projektowanie hydroizolacji, powierzyć kompetentnej ekipie, posiadającej wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Inwestorzy, deweloperzy oraz generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze profesjonalistami podczas prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budowli w systemie „białej wanny”, a także montażem taśm dylatacyjnych, taśm PVC, węży iniekcyjnych czy uszczelek pęczniejących. Natomiast na zlecenie zarządców ukończonych już budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. inwentaryzacją, naprawą oraz uszczelnieniem przecieków wody, naprawą balkonów i tarasów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami czy uszczelnieniem podszybii windowych.