Okna zabytkowe – jak je remontować?

Dowiedz się, gdzie zamówić zabytkowe okna.

Okna zabytkowe zwykle wyglądają znacznie lepiej niż te wykonywane obecnie i są niewątpliwą ozdobą obiektów. Walory wizualne to oczywiście ich nie jedyna zaleta, zaś na ich cenę w dużym stopniu wpływa również wiek. Podobnie jak inne dobra zabytkowe, także okna powinny być konserwowane z poszanowaniem prawa – ich renowacji nie możemy wykonywać samodzielnie z wykorzystaniem dostępnych w sklepach surowców. Jakimi cechami więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo przeprowadzić te prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej dekoracji niż nowoczesne. Rzadko są też otwierane od góry, a to sprawia, iż niezbędne stają się lufciki, za pomocą których można wietrzyć pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, który posiada sporo mocnych stron, lecz potrzebuje częstych remontów, a oprócz tego nietrudno go uszkodzić. Z tego względu tak istotne są kwalifikacje osób naprawiających okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak znaleźć specjalistę?

Okna zabytkowe najczęściej mają konstrukcję skrzynkową, a ta wymaga najwyższych kwalifikacji – ten rodzaj okna charakteryzuje się wszak zastosowaniem różnych, dziś już nieczęsto widywanych, sposobów. W związku z powyższym, także najlepsi stolarze nie powinni serwisować okien zabytkowych, kiedy nie posiadają dokumentów zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez konserwatora zabytków – w przeciwnym razie przyjdzie im zapłacić duże kary.

Nasz adres:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]